Doświadczenie i tradycja

Charakter

Maine Coon to idealne zwierzę domowe. Łagodny, zrównoważony, wesoły. Jest bardzo towarzyski. Koty te bardzo przywiązują się do człowieka, więź ta bywa niezwykle silna. Najchętniej stale przebywałyby w towarzystwie człowieka "pomagając" we wszystkich pracach domowych. Nawiązywanie kontaktów to dla Maine Coona prawdziwa przyjemność. Zawsze chętny do zabaw i psot. Lubi być w centrum zainteresowania, szczególnie wtedy, gdy w domu pojawiają się goście. Jest to dla niego wspaniała okazja do popisywania się i robienia tego, co na co dzień jest zabronione. Maine Coon to wspaniały przyjaciel dzieci. Ze stoickim spokojem zniesie te najbardziej wylewne objawy czułości. Lubi towarzystwo innych kotów. Żyje w przyjaźni z psami. Jest silny i bardzo zwinny. Lubi przesiadywać na najwyższych meblach. Jest świetnym łowcą.

Wygląd

Maine Coon jest duży (waga około 10 kg) o mocnej budowie, muskularny. Sylwetka wydłużona. Pełny rozwój fizyczny osiąga w wieku 3-4 lat.

Głowa

Głowa jest średniej wielkości, kanciasta, profil lekko wklęsły. Czoło łagodnie wygięte. Kości policzkowe wysoko położone i wystające. Część twarzowa i nos średniej wielkości z kanciastym zarysem pyszczka. Łatwo wyczuwalne, wyraziste przejście od pyszczka do kości policzkowych. Broda mocna, w jednej linii z nosem i górną wargą. Nos długi z przełomem.

Oczy

Duże, nieco skośne, o charakterystycznym tzw "sowim spojrzeniu" dodające mu dziecięcego wdzięku. Zielone lub złoto-pomarańczowe. U odmiany białej niebieskie lub różnokolorowe (jedno oko niebieskie, drugie pomarańczowe).

Uszy

Duże, szerokie u nasady, umiarkowanie spiczaste, "rysie" pędzelki pożądane. Pędzelki włosów w uszach rozciągające się poza zewnętrzne krańce uszu. Osadzone wysoko na głowie, bardzo lekko przechylone na zewnątrz. Powinny być rozstawione na szerokość jednego ucha. Szerokość rozstawienia może zwiększać się u starszych kotów. Dolny brzeg ucha powinien być osadzony trochę bardziej z tyłu niż górny.

Tułów

Długi, masywny, proporcjonalny, z szeroką klatką piersiową. Całe ciało proporcjonalnie tworzy kształt prostokąta.

Kończyny

Średniej długości, mocne. Stopy duże okrągłe, z owłosieniem między palcami.

Ogon

Co najmniej długości tułowia. U nasady szeroki, zwęża się szpiczasto, bogato owłosiony.

Szata

Mocno błyszczące włosy powinny opadać płynnie. Struktura jedwabista. Włos okrywy gruby i gładki, podszerstek miękki, delikatny. Szata krótsza na głowie, barkach i nogach, dłuższa na tułowiu, na tylnych kończynach tworzy tzw. portki. Potężna kryza. Pióro na ogonie.

Wzorzec rasy Maine Coon MCO

Ogólnie Wygląd zewnętrzny
Rasa Maine Coon to duży kot z kanciastym układem głowy, dużymi uszami, szeroką klatką piersiową, mocnym kośćcem, z długim silnie   umięśnionym prostokątnym ciałem i długim puszystym ogonem. Wyrobione mięśnie i gęstość futra dają wrażenie siły i witalności.
Wielkość Średni do dużego.
Najgorsze wady
Niezrównoważone proporcje. Ogólnie za mały rozmiar kota.
Głowa Kształt
Średniej wielkości, kanciasta. Profil lekko wklęsły.
Czoło
Łagodnie wygięte.
Policzki
Kości policzkowe wysoko położone i wystające.
Twarz, nos i pyszczek
Oblicze i nos średniej długości z kanciastym zarysem pyszczka. Łatwo wyczuwalne, wyraziste przejście od pyszczka do kości policzkowych.
Broda
Mocna, w jednej linii pionowej z nosem i górną wargą.
Najgorsze wady
 • Okrągła głowa
 • Profil pusty lub wypukły
 • Wyraziste poduszeczki wąsów
 • Okrągły lub szpiczasty pyszczek
 • Cofnięta broda
 • Przełamanie nosa
Uszy
Kształt
Duże, szerokie u nasady, umiarkowanie szpiczaste, "rysie" pędzelki pożądane. Pędzelki włosów w uszach rozciągają się poza zewnętrzne krańce uszu.
Osadzenie
Osadzone wysoko na głowie, bardzo lekko przechylone na zewnątrz. Uszy powinny być rozstawione na szerokość ucha. Szerokość zwiększa się lekko  u starszych kotów. Dolne osadzenie ucha jest troszkę bardziej z tyłu niż górne osadzenie.
Najgorsze wady
Uszy za szeroko rozstawione oraz osadzone na zewnątrz.
Oczy
Kształt
Duże i szeroko osadzone. Lekko owalne, ale nie migdałowe, kiedy są szeroko otwarte, wyglądają jak okrągłe. Osadzenie trochę skośne w stosunku do zewnętrznej nasady ucha.
Kolor
Wszystkie kolory dozwolone. Nie ma żadnej relacji między kolorem oczu i futra. Pożądana czysta barwa oka.
Najgorsze wady
Oczy są skośne, w kształcie migdału.
Szyja
 Szyja Kocury mają bardzo silnie umięśniony kark.
Korpus
Struktura
Ciało powinno być długie, o silnej budowie kośćca, umięśnione silnie, o szerokiej klatce piersiowej. Duże formy, wszystkie części ciała   proporcjonalnie tworzą wrażenie prostokąta.
Najgorsze wady
 • Delikatna, lekka struktura kośćca
 • Zbyt krótkie, krępe ciało
Nogi Kończyny
Silne, średniej długości, tworzą prostokąt z ciałem.
Poduszeczki
Duże, okrągłe z mocnymi pędzelkami między palcami.
Najgorsze wady
Długie, "tyczkowate" nogi.
Ogon  Ogon Przynajmniej tak długi, jak ciało od kości ramieniowej do nasady ogona. Szeroki przy nasadzie, zwężający się ku czubkowi, z pełnym powiewającym włosem. Włos na ogonie jest długi i zawsze powiewa.
Najgorsze wady
Zbyt krótki ogon.
Futro Struktura
Futro na każdą pogodę. Gęste i krótkie na głowie, ramionach i nogach, stopniowo wydłużające się na plecach i bokach, a na tylnych nogach w długie pełne kosmate portki i kosmaty brzuch. Pożądana jest kryza. Faktura jedwabista. Futro jest gładko opadające. Podpuch jest miękki i delikatny, przykryty szorstkim, gładkim włosem okrywowym.
Kolor
Wszystkie kolory dopuszczalne z wyjątkiem oznaczeń syjamskich,   kolorów czekoladowego, cynamonowego, lilac, beżowego i oznaczeń burmańskich. Dopuszczalne każda ilość białego.
Najgorsze wady
 • Brak długiego futra na brzuchu
 • Futro o ogólnie równej długości włosa
 • Brak jakiegokolwiek podpuchu
Kondycja
  Maine Coon powinien być w dobrej równowadze elementów, kondycji i proporcjach.

Dodatkowe uwagi

 • Typ musi być zawsze wyraźniejszy niż barwa.
 • Bardzo powolne dojrzewanie tej rasy powinno być brane pod uwagę przy ocenie.
 • Dorosłe kocury mogą mieć większą i szerszą głowę niż kotki.
 • Kotki są proporcjonalnie mniejsze niż kocury.
 • Należy uwzględniać znaczne różnice w rozmiarach.
 • Długość futra i gęstość podpuchu są różne w różnych porach roku.

Punktacja

OGÓŁEM 100
Głowa Kształt głowy, kształt nosa, policzków i pyszczka, szczęki i zębów, czoło, broda 25
Kształt i położenie uszu 10
Kształt i rozstawienie oczu 5
Korpus Kształt, wielkość, struktura kostna, nogi, kształt łap 25
Kształt i długość ogona 10
Futro Struktura i jakość futra
10
Długość 5
Kolor i rysunek
5
Kondycja Ogólna kondycja kota
5